Bioteka

SonnenmachtZimoli copy

Godži – amžinos jaunystės eliksyras

SM goji_sulys

Vakarų šalims godži uogos (dygliuotojo ožerškio uogos) – naujiena ir sensacija, Rytų šalims – tūkstantmečio patvirtinta vertybė. Dėl didelio antioksidantų, vitaminų ir amino rūgščių kiekio, esančio godži uogose, jos dar vadinamos „jaunystės eliksyru" ir „Himalajų gyventojų ilgaamžiškumo paslaptimi".

Dygliuotojo ožerškio krūmas (lot. Lycium barbarum) nuo senovės auginamas Kinijoje. Šios raudonos, rūgščiai saldžios uogos yra gerai žinomos dėl jų maistinių savybių. Vietiniai gyventojai godži uogomis gardina ryžių košę, sriubas, pupelių ar daržovių patiekalus. Iš godži uogų daromos arbatos, dažnai su chrizantemomis, baltąja arbata arba puerh. Tibeto ir Kinijos tradicinėje medicinoje godži uogos vartojamos kaip priešuždegiminė priemonė. Jas rekomenduojama vartoti norint pagerinti inkstų, kepenų, plaučių veiklą, sustiprinti regėjimą, imunitetą, nervų sistemą, didinti darbingumą ir ištvermę.

Tibetiečiai godži uogas vadina laimės uogomis, kurios pašalina liūdesį. Šios uogos – ne tik amžinos jaunystės eliksyras, tai ir prieinamas būdas pasiekti ilgaamžiškumo. Legenda byloja, kad Himalajų kalnuose gyvenantys vienuoliai sulaukia net 120-150 metų dėl to, jog kiekvieną dieną renka godži uogas. Moksliniai tyrimai tai patvirtina.

Mokslininkai teigia, jog godži pasižymi šiomis maistinėmis savybėmis:
- gausu mineralų, turi daugiau kaip 30 pagrindinių makro ir mikroelementų. Taigi 100 g uogų yra 10 proc. reikalingos paros normos kalcio, apie 20 proc. – cinko ir kalio, 90-100 proc. – seleno ir geležies. Taip pat sveikatai reikalingų ir retai maiste pasitaikančių jodo bei germanio;
- gausu amino rūgščių. 100 g uogų yra 18 proc. jų reikalingos paros normos, tarp kurių 8 nepakeičiamosios amino rūgštys;
- turi vitamino C ir B grupės vitaminų;
- turi polisacharidų, kurie aktyvina ir palaiko imuninę sistemą;
- turi antioksidantų – fenolių ir karotinoidų (beta-karotino, likopeno, liuteino, kriptoksanktino ir kt.).
Godži uogos turi 2 kartus daugiau antioksidantų nei žalioji arbata, 3 kartus daugiau nei mėlynės ir 5 kartus daugiau nei spanguolės. Labiausiai vertinamas antioksidantas – tai zeaksantinas, kurio godži uogose net 70 proc. Zeaksantinas reikalingas akių vyzdžiams ir tinklainei. Šio antioksidanto buvimas kraujo plazmoje sumažina su amžiumi atsirandančios glaukomos ir kataraktos riziką.

Ekologiškos godži sultys iš „Biotekos":
- Tai 100 proc. godži uogos be cukraus, konservantų ar kitų sulčių.
- Išspaustos tik iš šviežių ir prinokusių uogų, o ne gamintos iš tam tikrų miltelių ar koncentrato.
- Tai vienintelės sertifikuotos ekologiškos godži sultys Europoje (2009 m. sausio mėn. duomenimis).
Komerciniams tikslams godži uogas dažniausiai augina naudojant chemines trąšas, kurios greičiau sunokina uogas. O kad būtų sukurta ,,ekologiškumo iliuzija", ant sulčių etikečių pateikiamas pavadinimas su piktogramomis ,,natūralios" arba ,,bioaktyvios". Todėl ekologišką sertifikatą turinčios godži sultys iš „Biotekos" – tai tikro ekologiškumo garantas.

Vartojimas:
- godži sultis galite gerti kaip įprasta – 30 ml 2 kartus per dieną,
- įsipilti į arbatą,
- į pieno ir vaisių kokteilius,
- skaninti godži sultimis vaisių gabaliukus ir dribsnius pusryčiams ar saldžią ryžių košę.

Godži sultys – tai tas retas atvejis, kai nauda sveikatai dera su malonumu. Godži sultys primena vyšnių, spanguolių bei granatų sulčių derinį.
500ml godži sulčių, kurių pakanka beveik dviem savaitėms, galima įsigyti „Biotekoje". Juk sveikata ir ilgaamžiškumas – didžiausia vertybė.

You are here