Bioteka

SonnenmachtZimoli copy

Goji uogos - gyvybės ir ilgaamžiškumo šaltinis

goji www

Tibeto vienuoliai pasižymi neįtikėtina vidine pusiausvyra, padedančia išlaikyti vidinę rimtį ir skaidrų protą. Jie ne tik daug medituoja ir lavina savo atmintį mokydamiesi senovinius tekstus – daug laiko praleisdami dvasinio kūno puoselėjimui jie taip pat rūpinasi ir fizine gerove. Išpažindami asketišką gyvenimo būdą kiekvieną kasnį jie priima su malda ir dėkingumu – nedidelis maisto kiekis turi būti ypač kokybiškas. Skaisčios kaip kalnuose tekančios saulės spinduliai − dygliuotojo ožerškio (goji) uogos iš Himalajų papėdės nuo seno yra laikomos geros savijautos simboliu, o vietos gyventojų vadinamos „laimės uogomis".

Tibete goji vertinamos kaip energijos ir gyvybingumo suteikiančios uogos bei balansuojančios Chi energiją (varomąją gyvenimo jėgą). Centrinėje Azijoje žmonės taip mėgsta ir garbina šias uogas, kad jų garbei kasmet švenčia keletą švenčių.

Tradicinėje kinų medicinoje yra tikima, jog goji uogos padeda įveikti apatinės nugaros dalies skausmus, mažina svaigimo pojūtį ir stiprina regėjimą. Net ir šiuolaikinis mokslas yra susidomėjęs goji galiomis. Nauji moksliniai tyrimai patvirtinta prieš šimtmečius susiformavusį įsitikinimą, jog goji uogos yra galinga gamtos dovana.

Goji krūmai – Lycium barbarum – priklauso bulvinių šeimai kartu su pomidorais, bulvėmis ir baklažanais. Augalas kilęs iš Tibeto ir Mongolijos, šiuo metu auginamas ir daugelyje kitų kraštų. Tūkstančius metų šios uogos naudojamos Tibete ir Kinijoje kulinariniais ir medicininiais tikslais. Nepaisant šiuolaikinių politinių sienų ir teritorinių aspektų, goji augimvietės yra išlikusios tos pačios – uogos skinamos tose pačiose vietose šimtmečius.

Goji krūmai natūraliomis sąlygomis auga saulėtoje Ningxia provincijoje, Kinijoje. Čia, dideliame aukštyje, toli nuo civilizacijos taršos, derlingas dirvožemis aprūpina goji uogas visomis būtinomis maistinėmis medžiagomis – štai kodėl Sonnenmacht goji uogos yra tokios skanios. Prinokusios goji uogos turi būti rūpestingai nuskinamos arba nukratomos į lovelius, kad nesugestų. Sonenmacht goji uogos yra tikrinamos Vokietijoje ir atitinka visus ES teisinius reikalavimus, kurie yra taikomi maisto produktams ir specialiai goji uogoms.

Goji uogose yra gausu antioksidantų, ypač zeaksantino ir betakaroteno (~7 mg/100g), ir vitamino A. Laboratoriniai tyrimai yra patvirtinę, jog antioksidantai mažina laisvųjų radikalų sukeltą žalą organizmo ląstelėms ir gali panaikinti laisvųjų radikalų destrukcines galias. Zeaksantino gausaus maisto vartojimas gali sumažinti vyresniame amžiuje atsirandančių regos sutrikimų riziką.

Nieko keista, kad Senovės kinų medicinoje goji uogos garsėja gyvybingumą ir ilgaamžiškumą skatinančiomis savybėmis. Iš kitų vaisių ir uogų dygliuoto ožerškio uogos išsiskiria tuo, jog jų sudėtyje yra visos nepakeičiamosios amino rūgštys ir gausus kiekis baltymų. Šios uogos yra tikras vitamino C užtaisas, kuriame yra net 21 mineralas (kalcis, kalis, geležis, cinkas, selenas ir kt.). Galingi antioksidantai ir polisacharidai stiprina imuninę sistemą.

Skonis. Goji uogos yra panašios struktūros ir formos kaip ir razinos, o jų skonis yra maloniai saldus.

Kaip vartoti? Kasdien suvalgykite apie 70 goji uogų, o jei esate dideli mėgėjai – galite jų suvalgyti ir dar daugiau. Berkite šias uogas į savo pusryčių košę, kepinių tešlą, jogurtą arba tiesiog mėgaukitės sveiku užkandžiu tarp valgymų. Uogas galite išmirkyti vandenyje – užpilkite vandens ant uogų tiek, kad jas apsemtų. Palikite išbrinkti keletą valandų – vanduo, kuriame išmirko goji uogos, taps gardžiu gėrimu arba tokį vandenį kartu su brinkintomis uogomis maišykite į kokteilius. Kulinarijoje goji uogos naudojamos tonizuojančioms kiniškoms sriuboms gardinti, iš jų taip pat verdama arbata, ji maišoma su įvairiais žiedlapiais ir arbatžolėmis, pvz. pu-erh.

Vartojimo saugumas. Goji uogos gali sąveikauti su kraują skystinančiais vaistiniais preparatais, pvz. varfarinu, taip pat medikamentais, skirtais diabetui ir hipertenzijai (padidėjusiam kraujo spaudimui). Tokiais atvejais dėl goji uogų vartojimo pasikonsultuokite su savo gydytoju.

You are here