Bioteka

Sonentor

Ekologiška žalia kava – kavos istorijos pradžią menantis naujai atrastas skonis

Sn coffee

Gurmanai ir naujų skonių ieškotojai džiūgauja – visame pasaulyje sparčiai populiarėjančios žalios kavos, pagamintos iš termiškai neapdorotų, neskrudintų kavos pupelių, jau galima įsigyti ir Lietuvoje. Ypač aukštos kokybės ekologiškos kavos, arbatos, prieskonių ir eterinių aliejų vėliavnešys Austrijoje, SONNENTOR, kviečia kavą atrasti iš naujo ir paragauti tai, nuo ko viskas prasidėjo. Nuo kuklios žalios kavos pupelės, pasislėpusios raudonoje uogoje.

Kavos pupelių augimvietė ir veislė

Sonnentor žalioji kava yra gaminama iš caturra veislės, arabica kavos pupelių, augančių žemės ūkio projekte Jinotega, Nikaragvoje. Sonnentor atstovai pupeles perka tiesiogiai iš ūkininkų, kas lemia, jog pajamos iš kavos pupelių atitenka tiesiogiai jų augintojams.

Ekologine žemdirbyste besiverčiantis Don José Maria Castro, visų pažįstamas kaip Chema, kartu su savo šeima gyvena miškingoje vietovėje Jinotega provincijoje, šiaurės Nikaragvoje. Čia, lapuočių šešėliuose, auginami Sonnentor kavamedžiai. Chema yra ekologinis ūkininkas, priklausantis vienam žemės ūkio kooperatyvui, iš kurio Sonnentor tiesiogiai perka kavą. Sonnentor kiekvieną jiems kavą tiekiantį ūkininką pažįsta asmeniškai ir palaiko glaudžius santykius, kad būtų tikri, jog šeimos – tokios kaip Chemos – gyventų geromis sąlygomis. Tūkstančio vulkanų šalyje sukurti ir palaikyti darbo vietas yra didelis ir svarbus iššūkis, palaikantis vietos bendruomenės gerovę. Sonnentor skatina šešėlyje auginamų kavamedžių plėtrą, kuri leidžia palaikyti vietai būdingą augaliją ir vandens šaltinius.

John Gutmann, Sonnentor kompanijos vadovas, pasakoja: „Kartu su bananais ir cukranendrėmis kava yra vienas iš labiausiai eksportuojamų produktų šalyje. Po pilietinių karų ir vis pasikartojančių gamtos stichijų nuniokota Nikaragva yra viena iš skurdžiausių šalių pasaulyje. Mes labai džiaugiamės, galėdami skatinti ir palaikyti ilgalaikius verslo ryšius ir jų plėtrą su vietos ūkininkais".

Dėl tokių projektų kaip Jinotega vietos žmonės gali pasirūpinti maistu, išsilavinimu ir sveikatos apsauga. Tai mažina migraciją. Šis ekologinės žemdirbystės projektas sukūrė 23 naujas darbo vietas. 2015-aisiais net 60 ūkininkų bus sertifikuoti ekologinės žemdirbystės sertifikatais. Ilgainiui net pusę Sonnentor perdirbamos kavos, tai yra apie 60 tonų, planuoja pirkti tiesiogiai iš Nikaragvos.

green-coffee-berry-seeds

Kavos pupelių apdorojimas

Kavos pupelės – tai kavamedžių brandinamų dailiai rausvų uogų kauliukai. Sunokusios uogos pasižymi salsvu skoniu, tačiau tuomet svarbiausia tai, kas slepiasi jų viduje – kavos pupelės. Vos nuskintos uogos yra grubiai sutraiškomos specialias presais ir tokios sutraiškytos uogos paliekamos parą laiko fermentuotis atvirame ore. Tuomet gličios uogos yra suberiamos į medinius lovelius ir nuplaunamos iki kavos pupelių, pašalinant uogos minkštimą, tačiau išlaikant apsauginę odelę, tyru šaltinių vandeniu, kurio taip gausu tropikuose. Po to kavos pupelės suberiamos ant tinklelių ir džiovinamos, kol drėgmės lygis jose nukrinta iki 40%.

Gėrimas, pagamintas iš neskrudintų kavos pupelių, yra tikras lobis greta įprastos kavos. Žalia kava ypač rekomenduojama mėgautis tiems, kuriems trūksta energijos, žvalumo, ar kurie norėtų šiek tiek sulieknėti. Tai yra puikus gėrimas po kiekvieno valgio, taip pat po treniruočių ar intensyvios fizinės veiklos.

Žalios kavos paruošimas ir skonis

Termiškai neapdorotose, neskrudintose kavos pupelėse yra nemažas kiekis chlorogeno rūgšties, kurios sumažėja kavos pupeles paskrudinus. Būtent chlorogeno rūgštis yra pagrindinė veiklioji žalios kavos medžiaga, stiprus antioksidantas, kovojantis su laisvaisiais radikalais. Ši rūgštis didina organizmo jautrumą insulinui, reguliuojančiam cukraus kiekį kraujyje. Vis dėlto, pernelyg gausus mėgavimasis kava gali sukelti atvirkštinį rezultatą, tad mėgaukitės saikingai ir atsakingai.

Sonnentor praktiškai sufasuota žalia kava yra paprasta mėgautis bet kuriuo metu: tiesiog užpilkite vieną pakelį kavos verdančiu vandeniu (apie 200 ml), leiskite pritraukti skonio 2-3 minutes ir mėgaukitės. Šviežiai užplikyta žalia kava iš tiesų yra žalsvo atspalvio, o nosį kutena švelniais šieno ir pievų aromatais. Skonis šiek tiek primena šviežiai nuraškytus žaliuosius žirnelius ir pasižymi lengvu žemišku salsvumu. Norėdami intensyvesnio skonio, galite žaliąją kavą saldinti nerafinuotu cukrumi, medumi ar kardamonu.

Ekologiškos Sonnentor žalios kavos (18 pakelių po 3 gramus) rasite visose parduotuvėse „Bioteka".

You are here